Za nami kolejne spotkanie branży public affairs. Dzięki współpracy naszej fundacji i decydentów z public affairs, odbyło się spotkanie w Warszawie.
„Public affairs to aktywność ukierunkowana na budowę i utrzymywanie relacji ze specyficznym gronem odbiorców – najczęściej otoczeniem politycznym, gospodarczym i publicznym (rząd i samorząd)”.
Eksperci public affairs mogą pracować dla wybranej ze strony. Jako urzędnik, czy polityk – który ogłasza i realizuje zmiany społeczne (ustawodawstwo, współpraca, kierunki polityki społecznej czy gospodarczej). Jako obywatel zaangażowany w życie najbliższego otoczenia, czy promujący rozwiązania jakie mu i innym, są bliskie, realizując to przez organizacje pozarządowe (stowarzyszenia i fundacje). Jako ekspert w sferze biznesu, któremu zależy na istnieniu odpowiednich warunków, by przedsiębiorstwo mogło się rozwijać i zarabiać. W tym przypadku firma może mieć wewnątrz zatrudnionego specjalistę od public affairs, może wynająć firmę z zewnątrz lub brać udział w organizacji branżowej reprezentującej interesy podobnych firm/branż. W takim znaczeniu mówimy najczęściej o rynkowym ekspercie public affairs, który pracuje dla firmy lub instytucji.
Rzecznictwo interesów realizowane na terenie Unii Europejskiej, rozumiane jako lobbing, odbywa się przez organizacje zawodowe, pozarządowe, branżowe oraz ekspertów (think tanks). Ważnym czynnikiem dokonywania zmian jest współpraca z mediami (media relations) oraz nowe technologie, jako cyfrowa obrona interesów (digital advocacy).
Działalność public affairs opiera się na budowaniu pozytywnego wizerunku, sprzyjającego klimatu i zrozumienia dla danej organizacji w jej środowisku politycznym i prawnym. Eksperci public affairs są adwokatami zmian uważanych za społecznie istotne.
Często szukają odpowiednich rozwiązań na rynku regulacji (prawo i polityka). Ich zadanie polega na pogodzeniu interesów sfery publicznej, obywatelskiej i biznesowej.
Literatura o public affairs:
“Public Affairs w Polsce – rola, stan i perspektywy”, Fundacja Republikańska (2019)
“USTAWA z dnia 7 lipca 2005 r.o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa”
Materiałów z International Public Affairs Academy (2021)
“The practice of Government Public Relations”, second edition (2022)
